*Hahaha, tényleg szuper volt a vicced, de -tudod- csak azért nem nevetek, mert nem merek. Az a helyzet, hogy összeszorított combokkal nem tudok felhőtlenül kacagni, sőt kifejezetten kellemetlen érzés, ha közben még a váratlan vizeletcseppekkel is küzdenem kell.”* Bizonyára az utóbbi gondolatokat még egyetlen beszélgetőpartnere sem fűzte hozzá a jól ismert mondathoz, pedig meglepően sokan élnek köztünk, akik titkon pontosan így értették.
Bár még mindig él az a tévhit az akaratlan vizeletvesztésről - szakkifejezéssel vizeletinkontinenciáról-, hogy kizárólagosan az idősödő vagy a többször szült nőket érintő probléma, azonban egyre gyakoribb, hogy fiatal, sportos életet élő, még nem szült lányok, vagy akár férfiak is megtapasztalják ezt a kellemetlenséget.
###Ez az a csepp, ami cseppet sem mellékes
Az első alkalommal általában csak egy-két cseppről van szó, így rendszerint nem különösebben foglalkoznak az üggyel az érintettek. Mivel a téma még mindig tabu, illetve nagy a bizonytalanság, hogy kihez is forduljon az illető ilyen „jelentéktelenséggel”, ezért aztán annyiban is szokott maradni. Pedig már ekkor érdemes lenne foglalkozni a test figyelmeztető jelzésével. Gyakori, hogy csak hónapokkal később jelentkezik ismét a probléma, idővel azonban egyre nagyobb mennyiség távozik illetve egyre többször pl.: köhögéskor, tüsszentéskor, nevetéskor, sportolás közben vagy egyéb fizikai terhelés esetén. A vizelet szivárgása, cseppenése vagy elfolyása nem normális semmilyen életkorban és élethelyzetben sem!

Nem betegség, de…

A felbukkanó tünet hátterében változatos okok húzódhatnak (pl.: szervi, fizikai, pszichés stb.), melyeket csak szakorvosok tudnak pontosan megállapítani. Mivel az inkontinenciának már számos altípusát, változatát ismerjük, és a kezelésük is jelentősen eltér egymástól, ezért még a konzervatív terápiák is kerülendőek mindaddig, amíg a diagnózist nem állította fel szakember. Ugyanis a rosszul megválasztott kezeléssel a tünet fokozódhat, sőt olyan súlyos betegséggé is válhat, amin már csak radikális beavatkozással lehet segíteni. A Nemzetközi Kontinencia Társaság (International Continence Society -ICS) meghatározása szerint a vizeletinkontinencia önmagában nem betegség mindaddig, amíg szociális vagy higiénés gondokat nem okoz.

Cseppnyi figyelmet az altestnek is!

  • A jó fizikummal nem jár együtt automatikusan a gátizmok fittsége, azokat célirányzott gyakorlatokkal és életmóddal lehet csak megfelelően karbantartani!

  • A túlsúly fokozhatja a tüneteket!

  • Ha már - bármilyen kis mértékben is- tünet tapasztalható, szégyenkezés helyett minél hamarabb fel kell keresni urológust, uro-gynekológust!

  • Csak bizonyos inkontinenciatípus esetén nyújthatnak megoldást a gátizmokat fejlesztő intim tréningek, ezért tanfolyamot, oktató/mozgásterapeutát ne reklámok vagy barátnő tanácsa alapján, hanem a pontos diagnózis birtokában, és annak megfelelően érdemes választani!

NNK feher logo

Az egeszseg.hu a Nemzeti Népegészségügyi Központ tulajdona.
Minden jog fenntartva 2021 ©

szechenyi 2020 also