A lakás ősidők óta védelmet nyújt az embernek a természeti erőkkel szemben. Mindamellett alapvető fontosságú az egyének pihenésében, a munkaerő regenerációjában. Végül, de nem utolsó sorban a lakás megfelelő körülményeket kell, hogy biztosítson a tisztálkodáshoz, a háztartási munkákhoz, a tanuláshoz a családi és a társadalmi élethez és a kikapcsolódáshoz is.

A higiéné forradalma

A testtel és a lakókörnyezettel kapcsolatos elvárások alakulása összefüggött a természettudomány fejlődésével. A végső változást a kórokozók felfedezése érte el. A „higiéniai mozgalom” mögött azok a felismerések álltak, miszerint a fertőző betegségek összefüggésben állnak a higiénés viszonyokkal.
A tisztaság a civilizációs színvonal egyik fő mércéjévé vált. A kampányok fő címzettjei a háziasszonyok voltak: tőlük várták elsősorban, hogy a család, a lakás és a háztartás egészségi és tisztasági viszonyaiban érvényesítsék az új normákat. Ezek az elvárások (pl. a tökéletesen pormentes lakás) jelentősen megnövelték a középosztálybeli nők munkaterhelését, akik a cseléd mellett maguk is részt vettek a könnyebb és kevésbé piszkos munkafolyamatokban.
A 19. század második felében Európa-szerte alakultak a higiéniai és egészségügyi ismereteket terjesztő egyesületek. Magyarországon az 1886-ban alakult Országos Közegészségügyi Egyesület az egész „művelt osztályt” mozgósítani kívánta a higiéniai-egészségvédelmi állapotok felvilágosítás útján történő javítása érdekében. Szakembereknek szóló folyóiratok mellett az országos és helyi lapok is külön rovatokat nyitottak az ismeretek terjesztésének. 
Az ezernyolcszáz nyolcvanas években került be a középiskolák tananyagába az egészségtan tantárgyként is. A népiskolákban figyelemfelkeltő olvasmányok révén igyekeztek alapvető ismereteket átadni az alacsonyabb társadalmi osztályok gyermekei számára.
###A tisztaságról napjainkban
Általában két szélsőséges véleményt lehet hallani: az egyik szerint a piszok nem árt, esetleg jót is tesz a gyereknek, hogy egészséges maradjon. A másik álláspontot a tv képernyőjén lehet látni szinte minden csatornán: csillogó környezet, fényes padló, WC-ben és konyhakövön a steril és baktériummentes környezet szinte minden háziasszony, szülő, gyermek álma és éljenek azok a tisztítószerek, mosóporok, amelyek ezt azonnal, napokig esetleg „életfogytiglan” illatosítva biztosítják. A gyanút ez utóbbiaknál legfeljebb az kelthet, hogy ezek a sűrűn lejátszott reklámok csakúgy, mint a reklámozott termékek igen drágák, tehát sokszor anyagi érdekek húzódnak meg mögöttük.
###Egészséges lakókörnyezet
Számos tanulmány példákkal bizonyítja, hogy van összefüggés az otthonok állapota és a családok egészsége között. A szegény és a gazdag országokban egyaránt kimutatható a rossz lakáskörülmények hatása a népegészségügyi kérdésekre.
Magyarországon 1,2 millió ember él olyan lakásban, amelyben nincs WC, fürdőszoba illetve az épületalapozás nélküli vagy vályogfalú. A lakosok állapota kritikus szerepet játszik a családok egészségi állapotában és a közösségek általános jól-létében.
Mikroorganizmusok szabad szemmel nem látható apró pici élőlények. Majdnem mindenhol megtalálhatók a Földön. Egyes mikrobák károsak, mások hasznosak az ember számára. Bár a mikrobák rendkívül kicsik, alakjuk és méretük igen sokféle lehet.
A mikrobáknak három fő csoportja van:
  1. baktériumok:

- egyes baktériumok, károsak, betegséget okoznak, mások hasznosak az ember számára - alakjuk változatos: gömb, pálcika, csavart
  1. vírusok:
- a legkisebb mikrobák - általában betegséget okoznak, de sosem hasznosak - ahhoz, hogy életben maradjanak és szaporodjanak, gazdasejtre van szükségük
  1. gombák:
- többsejtűek - egyesek károsak mások hasznosak az ember számára - táplálékukat elpusztult szerves anyag lebontásával vagy gazdaszervezeten parazitaként élősködve szerzi meg.
Az életünk első hónapjaiban kezdi megtanulni a szervezetünk, hogy pl.: a bélbaktériumokra szükségünk van, nem kell és nem szabad elpusztítanunk, és melyek a veszélyes kórokozók, amelyeket a szervezetünknek fel kell ismerni és elhárító reakciót kell kiépíteni velük szemben.
###A kórokozók jelenléte otthonainkban
Baktériumok, vírusok:
Tüsszentés, beszéd köhögés során nyálcseppek hagyhatják el szervezetünket, amelyek tartalmazhatnak káros mikrobákat. A WC használat után a vízöblítés alakalmával úgynevezett aerosol képződik. Mindezek a légzés során a tüdőbe kerülhetnek, illetve a használati tárgyak felületén megtapadhatnak. Azonban a saját és családtagjaink szervezetéből kikerült mikrobákat ismerjük, megszoktuk, ezért nem szükséges (sőt, a rezisztens kórokozók elszaporodásának szempontjából kifejezetten káros) állandóan fertőtlenítő szereket használnunk. A rendszeresen tisztított felület bőven elegendő, mert az általános tisztítószerek, a természetes anyagok, mint az ecet és a mechanikus tisztítás együtt eltávolítja a mikrobák jelentős részét. A fertőtlenítő szereket csak a családban előforduló hasmenéses/hányós betegségekkor szükséges használni, nátha esetén a rendszeres szappanos kézmosás és szellőztetés (valamint a közvetlen kapcsolat – puszilkodás kerülése) elegendő.
Higiénés ajánlás:
  • megfelelő szellőzés biztosítása
  • minden helyiségben (ha mód van rá) biztosítani kell az UV sugarakat tartalmazó közvetlen napfény bejutását (baktericid hatás).
  • a lakásokat úgy kell megépíteni, hogy a takarítás hatékony és alapos lehessen (a padló a falak felülete sima felületű, ezáltal könnyen tisztítható legyen).
  • 50% körüli páratartalom biztosítása jelentősen csökkenti a levegő mikroorganizmus tartalmát.
  • a megfelelő lakáshasználat is szükséges az alacsony csíraszám eléréséhez (rendszeres takarítás, szellőztetés, zsúfoltság megszűntetése).
  • a porszívózás alakalmával nyissunk ablakot, hogy a porzsákból kiszökő finom porszemcsék szabadon távozzanak a lakóhelyiségből.

Gombák: penész A penészgombák a 70% feletti relatív páratartalom mellett gyorsan növekvő egyszerű tápanyagigényű gombák, amelyek nagyszámú parányi levegőmozgással könnyen tovajutó spórát termelnek. A spórák által kiváltott allergiás tünetek a megtelepedési helyével összefügg: az orrjáratokban megtelepedett spóra náthát, a hörgőkbe került spóra aszthmás tüneteket okozhat. További allergiás tünetek is előfordulhatnak még: kiütés, ekcéma, gyomor-bélrendszeri panaszok- hasmenés, kötőhártya gyulladás.
Higiénés ajánlás:
A penészképződéshez vezető okok sokfélék lehetnek fontos, hogy kiderítsük mi a konkrét ok, ami a kialakulásához vezetett. A kiváltó ok felszámolásával meg lehet szüntetni a penész kialakulását. Panelépületeknél az okok gyakran halmozottan jelentkeznek. Ilyen esetekben az egész épület vagy annak egy részének felújításával sikerül megoldani a problémát. Számos esetben a penész ellen úgy „védekeznek”, hogy a penészgomba szaporodását gátló anyaggal kezelik le a tapétát, parkettát vagy ilyen anyagot kevernek a falfestékhez. Ez a penészképződés szempontjából hasznos, viszont ezen anyagok kipárolgása egészségkárosító hatású lehet.
Rovarok: házipor-atka
A házipor-atka szabad szemmel nem látható biológiai kártevő. Azokban a lakásokban képes elszaporodni ahol nagyon sok a nem nedvesen tisztítható felület (matrac, ágynemű, szőnyegek, faliszőnyeg, szőnyegpadló, könyvek) és ezeket nem portalanítják rendszeresen. A cipőnk talpával nagyon sok szennyeződést vihetünk be a lakásba, ami az utca járda kert szerves hulladékából származik. Ezek eredményezhetik, hogy „hívatlan vendégek” poratkák telepednek meg.
A házipor-atka elsősorban a meleg nedves helyet szereti 60% feletti relatív páratartalom mellett már nagyon jól érzi magát. A magas páratartalom mellett biztosan előfordul, de az alacsony páratartalom önmagában nem jelent garanciát arra, hogy a lakásunk mentes a házipor- atkától. A szőnyegek hosszabb rojtjai között, az ágynemű, a matracok mélyebb rétegeiben könnyen megtalálja kedvező mikroklímát, életkörülményt.
Higiénés ajánlás:
  • rendszeres takarítás, nedves ruhával portörlés
  • a szőnyegek rendszeres porszívózása (hetente), negyedévente alapos portalanítása (takarítógéppel szőnyegtisztítás, a szőnyeg kiporolása)
  • ágyneműk rendszeres kiszellőztetése, napoztatás.
  • olyan ágynemű beszerzése, amely nem alkalmas atka megtelepedésére
  • ne feledkezzünk meg a könyvek portalanításáról, a lakásban felhalmozódott emléktárgyak tisztításáról sem
    ###Balesetek a lakásban

A véletlen balesetek túlnyomó többsége a lakásban történik, számtalan formája van. Szinte minden veszélyforrást jelenthet. A fejlett ipari országokban a baleseti halálozások egyharmada otthoni baleset eredményeképpen következik be.
Égési sérülések
A leggyakoribb égési sérülések a forró étellel, itallal, forró vízzel történő „leforrázás”, illetve forró rezsó, hősugárzó vagy kályha okozta égési sérülés.
Égés fokozatai
Elsőfokú égés: amikor az égés csak a bőr felső rétegét érinti. A bőr ilyenkor kipirul, szárazzá és fájdalmassá válik, égő érzés és enyhe gyulladás jelentkezik.
Másodfokú égés: amikor az égés már a bőr alatti réteget is érint. A bőr piros és fájdalmas lesz, hólyagok alakulnak ki rajta, folyékony genny képződik, valamint a bőr hámlani kezd.
A harmadfokú égés a mélyebb szövetekbe terjed, a bőr színe megváltozik: lehet fehér, barna, sárga, de akár fekete is. Az érzékelés az idegvégződések károsodása miatt elvész. A bőr kiszárad, megbarnul, szöveti duzzanat is megfigyelhető.
Mit tegyünk égési sérülés esetén?
Fel kell mérni az égés fokát és kiterjedését, hiszen e kettő határozza meg a súlyosságát. Az égési sérülés kezelésének első lépése a károsodás tovaterjedésének megakadályozása. Ez elsősorban az égést kiváltó tényező eltávolítását jelenti. A sérült testrészt hideg - nem jeges - lehetőleg folyó víz alá kell helyezni 15-30 percig, ez megakadályozza a hőhatás szöveteken belüli terjedését. Nagyobb testfelületen, több végtagon történő égés esetén a hideg vizes zuhanyozás vagy kádfürdő a hatékony. A hűtést minél előbb, lehetőleg azonnal meg kell kezdeni. Az égéstől számított kb. 20 percen túl a hűtés már nem enyhíti az égés súlyosságát, de a fájdalmat csillapíthatja. Tudatánál, eszméleténél lévő égési sérültnél a folyadékpótlásra figyeljünk, itassuk meg. (Eszméletlen beteget tilos megitatni!).
Mit ne tegyünk?
TILOS az égési sérülésbe bármilyen anyagot juttatni. A népi babonáknak köszönhetően leggyakrabban tejfölt, olajat, tojást öntenek, zsírt kennek a sérülésre, de a hintőporok alkalmazása is helytelen. Az említett anyagok mind fertőzésforrások lehetnek, továbbá jelentősen nehezíthetik az orvosi ellátást, illetve a sebgyógyulást. Ha az égési sebbe a ruházat beleolvadt, ne próbáljuk meg eltávolítani. A hűtést a ruhán keresztül végezzük!
Mikor menjünk orvoshoz?
Ha a seb hólyagos, vagyis másodfokú, akkor indokolt lehet a hólyag megnyitása, és a váladék lebocsátása, de ezt csak steril körülmények között, szakember végezze. Ha nincs hólyag, de nagy kiterjedésű (kb. 10 cm-es átmérőnél nagyobb) az égési sérülés, akkor is érdemes orvoshoz fordulni.
Orvosi ellátás: A fájdalmat vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal enyhíthetjük. Az orvos általában steril gézlap felhelyezését és napi kétszeri cseréjét vagy még inkább a korszerű, fájdalmatlan és ritkább kötéscserét biztosító hidrokolloid - vagy filmkötszer használatát javasoltja, ezek a modern kötszerek gyorsítják a gyógyulás folyamatát.
A súlyos, nagy kiterjedésű égési sérülések terápiájának alapja - vénabiztosítás után - a folyadékpótlás és a sebellátás. A nagy mennyiségű, ásványi anyagokat és fehérjéket tartalmazó sebváladék vesztése felboríthatja a beteg vérkeringését, ettől sokkos állapotba kerülhet. Ennek kivédése érdekében nagyon fontos az infúziós folyadék- és fehérjebevitel. Az elhalt bőrterületeket, szöveteket műtéti úton kell eltávolítani, ezek későbbi pótlása sorozatos plasztikai sebészeti beavatkozásokkal, bőrátültetésekkel történhet. A bőr létfontosságú védelmet nyújt a fertőzések ellen, ezért roncsolódása esetén antibiotikus kezelés válhat szükségessé.
###Vegyszerek okozta balesetek
Majdnem minden háztartásban előfordul, hogy valamilyen vegyszert átöntünk valami más üvegbe, vagy épp a szomszéd ad nekünk egy kevés kiváló növényvédő szert, ezért valamilyen azonnal kézbe kerülő műanyag üvegbe önt egy keveset. A nem gyermekeket érintő háztartási vegyszermérgezéseket szinte kizárólag eredetileg élelmiszer tárolására szolgáló edénybe tett vegyszerek okozzák. Gyermekeknél általában az ilyen típusú baleseteket a vegyszerek és a nem megfelelően elzárt gyógyszerek okozzák. Fontos, hogy a háztartásban használt vegyszereket (pl.: tisztítószerek, ragasztók,) tűzveszélyes anyagokat (pl.: benzin, denaturált szesz) gyógyszereket biztonságos a gyermek számára nem hozzáférhető helyen és a saját eredeti csomagolásában kell tárolni.
Maró anyagok a tápcsatornában
A szájüregbe és a tápcsatornába került maróanyagok súlyos sérüléseket okozhatnak. A szájüregben, nyelőcsőben, gyomorban erős fájdalom jelentkezik. A felmaródás helyén pörkök jelenhetnek meg, a nyelés nehezített. Az elsődleges veszély a nyelőcső, illetve a légcső sérülése, súlyosabb esetben a nyelőcső és a légcső fala átmaródik, ezzel a légzés is veszélyeztetetté válik.
Mit tegyünk vegyszermérgezés esetén?
Végezzünk próbakortyoltatást melynek lényege, hogy néhány korty vizet itatunk a sérülttel, ezzel győződünk meg a nyelőcső, illetve a légcső épségéről. Ha a nyelőcső és a légcső fala sérült, a folyadék a tüdőbe kerül. Ebben az estben nem szabad tovább itatni a sérültet. Ha a próbakortyoltatás sikeres, tehát a folyadék nem a tüdőbe kerül, fokozatosan, legfeljebb 1-2 dl vizet itassunk a sérülttel. Maróanyagok tápcsatornába kerülésekor mindenképp orvosi ellátás szükséges!
Mit ne tegyünk?
TILOS a lenyelt vegyszert semlegesíteni, savmarásra lúgot, lúgmarásra savat itatni. TILOS a sérült hánytatása, mert ez újabb nyelőcsősérülést okozhat! A közhiedelemben elterjedt a tej alkalmazása, amely nem ártalmas, de a gyomorban kémiai reakcióba léphet a vegyszerrel, és ez a későbbi orvosi beavatkozásokat nehezítheti.
A szem vegyszer okozta sérülései
  • A szembe került maróanyag látászavart, könnyezést, fájdalmat, vérbőséget okoz.
  • A szembe került vegyszer esetén is a hígítás az elsődleges cél.
  • Amennyiben lehetséges, távolítsuk el a kontaktlencsét!
  • A sérült szemet bő vízzel, óvatosan öblítjük.
  • Az öblítést követően a sérült szemre steril szemkötést helyezünk.
  • Keressük fel a szemész szakorvost!

Marások a bőrön
A gyenge savak (pH=6,9-5), illetve a gyenge lúgok (pH=7,1-9) csupán enyhe bőrpírt, az ennél erősebb vegyszerek azonban komolyabb szövetkárosodást is okozhatnak. A marási sérülést szenvedett őrterület bepirosodik, duzzadt lesz, egyes esetekben hámlik, hólyagos, erősen fáj.
Mit tegyünk?
Az ellátás lényege a kültakaróra került vegyszer eltávolítása, hígítása. Erre legalkalmasabb a csapvíz, azonban nem árt tudni, hogy egyes vegyszerek (pl.: kénsav) a vízzel hő fejlődés mellett reagálnak, így égési sérülést okozhatnak. Kénsav (akkumulátorsav) esetén mindig, de más vegyszereknél is célszerű először száraz ruhával letörölni a sérült bőrfelületet, majd ezt követően vízzel alaposan lemosni. Az öblítést követően a sérült testfelületet fedőkötéssel fedjük, majd ajánlott orvos felkeresése és ne felejtsük el a vegyszer nevét, esetleg magát a vegyszert, csomagolását megmutatni a kezelőorvosnak!
Mit ne tegyünk?
TILOS a marási sérülést semlegesíteni: savmarásra lúgot, lúgmarásra savat önteni, mert ez újabb szövetroncsolódást okozhat.
A háztartási balesetek nagy része megelőzhető lenne egy kis odafigyeléssel. Amennyiben nem jártunk szerencsével és sérülés ért bennünket, fontos hogy a sérülés súlyosságának megfelelően vegyük igénybe a szakellátást (területileg illetékes ügyelet, Országos Mentő Szolgálat, Sürgősségi Betegellátó Osztály, Baleseti Szakrendelés). Fontos, hogy gyermekeinkkel ismertessük meg az elsősegélynyújtás alapjait. Tanítsuk meg nekik, hogyan kell segítséget kérni, mentőt értesíteni.

NNK feher logo

Az egeszseg.hu a Nemzeti Népegészségügyi Központ tulajdona.
Minden jog fenntartva 2021 ©

szechenyi 2020 also