Közhelynek tűnik, de a gyakori kézmosás még a mai napig is a legegyszerűbb eszköz a betegségek megelőzésére, a fertőzések továbbterjedésének megakadályozására, hiszen kezünk egy négyzetcentiméterén akár tízmillió baci is nyüzsöghet. Bár a kézmosás fertőzésmegelőző hatása már több mint 150 éve ismert, az azóta eltelt hosszú idő is csak azt bizonyítja, hogy sosem lehet eleget hangsúlyozni: a kézmosás a kórokozókkal szembeni védekezés első és legfontosabb fegyvere. A test mikroorganizmusok elleni védekezése közvetlenül a bőr felületén kezdődik. A nap folyamán a különböző tárgyak és felületek érintése, vagy a munkatársainkkal való érintkezés során a kezünkön gyűlnek össze a legkoncentráltabban a baktériumok. Ha a mikroorganizmusokkal teli kézzel megérintjük a szemünket, orrunkat vagy a szánkat, a baktériumok a bőr védelmi vonalát megkerülve, akadály nélkül kerülhetnek a szervezetbe. Bár a kézfejet nem lehet teljesen megtisztítani a veszélyes mikroorganizmusoktól, a gyakori kézmosással alaposan megtizedelhetjük a baktériumok, mikrobák és vírusok számát, így jelentősen csökkentve a fertőzés átvitelének kockázatát.
###Miért mossunk kezet?
  1. A kórokozók elleni védelem egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja.
  2. Számos betegségtől megóv, kezdve a náthától, akár a vírusos bőrfertőzésekig.
  3. Az étkezések előtti kézmosás az egészségvédelem fontos része.
  4. A vécé utáni kézmosással saját magunkat és másokat is óvjuk.
  5. A toalett-használat előtti kézmosással számos fertőzéstől (pl. hólyaghurut, gombás fertőzések) megvédhetjük magunkat.
    ###Mikor mossunk kezet?

A hatékony kézmosáshoz néhány alapszabályt nem szabad figyelmen kívül hagyni. Az első legfontosabb kérdés, hogy mikor szükséges a kéz megtisztítása? Mindig mossunk kezet étkezés előtt, sérülések, sebek ellátása előtt, kontaktlencse behelyezése/eltávolítása előtt, élelmiszerek, különösképpen nyershús előkészítése után, a mellékhelyiség használata, pelenkacsere előtt és után, állatokkal való érintkezés után, orrfújás, köhögés, tüsszentés után, elmaradhatatlan beteglátogatás, betegek ellátása előtt és után, illetve babanézőbe érkezéskor. Mindig mossunk kezet a háztartásban keletkezett szeméttel való érintkezés, illetve a takarítás során használatos vegyszerekkel, törölgetésre használt rongyokkal történő érintkezés után.
###Hogyan mossunk kezet?
A kézmosáshoz alapvetően szükségünk van szappanra és kézmeleg vízre. Ne használjunk forró vizet! A forró víz hatására a bőr pórusai kitágulnak, így a bőr veszít nedvességéből. Ha lehetőségünk van nyilvános helyeken vagy otthonunkban érintés nélküli szenzoros szappanadagolót vagy csapot használni, akkor részesítsük ezeket előnyben. Ügyeljünk a szappanozásra, erőteljesen dörzsöljük össze kezeinket, és minimum húsz másodpercig mossuk meg a csuklót, a kézfejet és tenyeret. Minden ujjunkat külön mossuk meg és a körömágyra, körmök alatti területekre is ügyeljünk, majd öblítsük le kezünket alaposan. Szárításhoz használjunk tiszta vagy eldobható kéztörlőt. Nyilvános helyeken, ha lehet, a csapot kéztörlő kendővel zárjuk el és az ajtón is könyökünket használva menjünk ki. Ha nem tudunk folyóvízben kezet mosni, használjunk nedves kéztörlő kendőt.
###Figyeljünk a gyerekek kezére!
A gyerekeink is ritkábban lesznek betegek, ha gondot fordítunk rá, hogy gyakran és megfelelően mossanak kezet. Ennek érdekében mutassuk meg nekik, hogy mit jelent az alapos kéztisztítás! Elhelyezhetünk rövid útmutatót szemmagasságában a fürdőszobatükörre, így akkor is követheti gyermekünk a lépéseket, amikor épp nem vagyunk vele. Ha nem éri fel a mosdótálat, tartsunk a közelben sámlit. A kézmosás talán a gyermekeknél a legfontosabb: miután megsimogatták a szomszéd kutyát, fúrtak egy lyukat a földbe, megtalálták a kéthetes macskapotyadékot, vagy csak lelkesen végigtapogatták a villamos eldugott sarkait, nem igazán kéne a szájukhoz vagy a szemükhöz nyúlniuk. Mégsem fordítunk elég figyelmet a helyes kézmosás megtanítására: egy két évvel ezelőtti felmérés eredményei szerint ötből csak négy szülő figyelmezteti a gyermekét arra, hogy az illemhely használata után mosson kezet, és minden tizenhatodik úgy véli, nem is az ő dolga a kézmosásra oktatni gyermekét, hiszen arra való az iskola. A gyermekek közt amúgy is gyorsan terjedő járványok viszont nagyrészt a higiéniai szokások elmaradásának következményei. Fontos tehát, hogy minden gyermek tisztában legyen a tisztálkodás fontosságával – és el is tudja végezni azt helyesen.

NNK feher logo

Az egeszseg.hu a Nemzeti Népegészségügyi Központ tulajdona.
Minden jog fenntartva 2021 ©

szechenyi 2020 also