Szinte senki sincs, akit ne intettek volna szülei, hogy vegyen fel sapkát, mert megfázik a feje, kihullik a haja. Az anyák aggodalma nem alaptalan. A fejbőr is megfázhat, aminek a következménye a száraz, húzódó, viszkető fejbőr, a korpásodás és akár a hajhullás.

"A hajhullás természetes módon fokozódik a nagyobb hőmérsékleti átmenettel bíró időszakokban, tehát főleg a tavaszi és őszi hónapokban. Ahogy testünk minden sejtje megújul, úgy igaz ez a fejbőrünkre is, ezért a szezonváltások során nem kell megijedni a fokozott hajhullástól" - mondta Lafferton Annamária, elrontott frizurák helyrehozására specializálódott fodrász.


Hozzátette: Más a helyzet akkor, ha nagyon feltűnő a veszteség. A száraz korpa, a kellemetlen, húzódó, viszkető érzés egyaránt utalhat arra, hogy megfázott a fejbőr. A problémát az okozza, hogy a hideg hatására romlik a vérkeringés, emiatt pedig kevesebb tápanyaghoz és oxigénhez jut a fejbőr.


Mit tegyünk, ha megfázott a fejbőrünk?


Száraz korpásodás esetén ajánlott kúraszerűen hajápolókat használni, de akár samponba csepegtetett teafaolajjal is támogathatjuk fejbőrünk egészségét. A húzódó, viszkető érzésen enyhíthetünk, ha gyakran masszírozzuk a fejbőrünket, hiszen ez serkenti a vérkeringést, elősegíti a javulást. Növényi olajos pakolásokat használhatunk nyugtató célból (például búzacsíra, jojoba, ricinus), ezzel egyúttal a vitaminpótlásról is gondoskodhatunk.


"A masszázst a fejtetőn kezdjük egymással szembefordított tenyerekkel, az első ujjpercek lenyomásával. Körkörös mozdulatokkal haladjunk hátra a tarkó felé, majd a halánték és a fülcsont mögötti részt is gondosan masszírozzuk át. Szintén lényeges, hogy ügyeljünk a fokozott folyadékbevitelre, ami részben a vitaminok garantált felszívódása, részben a fejbőr szárazságának legyőzése miatt létfontosságú" - tanácsolja Lafferton Annamária.


Ha a tünetek nem szűnnek meg, valamint a hajhullás nem áll vissza a szokásos mértékre, feltétlen keressünk fel egy bőrgyógyászt.


Hogyan előzhetjük meg a hajhullást?


A legfontosabb, hogy kerüljük a nagymértékű hőmérséklet-ingadozást, és hideg időben viseljünk sapkát. Hajmosás után mindenképpen használjunk hajszárítót, hiszen csak nyáron, a hőségben előnyös, ha a szabad levegőn hagyjuk megszáradni a hajunkat.


"A reggeli hajmosást jobb mellőzni, mert bár ránézésre, tapintásra úgy tűnhet, hogy a haj pillanatok alatt megszárad, valójában a fejbőr minden hajmosásnál felázik. Az őszi nap sugarai messze nem szárítják meg a hajat megfelelően ahhoz, hogy reggel hajmosás után, vagy sapka nélkül induljunk dolgozni. Ha ilyenkor kimegyünk az utcára, vagy bárhova, ahol jó néhány fokkal hidegebb van, mint a fürdőszobában, akkor annak idő előtti, és jelentősebb mértékű kopaszodás lehet a végeredménye" - magyarázza a szakember.


 


Évszakváltáskor a hideg elleni védelmen túl nagyon lényeges a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás, a célzott vitaminszedés és a megfelelő hajápolási termékek használata is.


 


(hazipatika.com)

NNK feher logo

Az egeszseg.hu a Nemzeti Népegészségügyi Központ tulajdona.
Minden jog fenntartva 2021 ©

szechenyi 2020 also